Bölüm Başkanının Mesajı

Prof. Dr. Burcu Semin Akelİstanbul Kültür Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ailesine hoş geldiniz!

Yaralanma, hastalık veya vücut sistemlerini ilgilendiren problemler nedeniyle hayatı olumsuz yönde değişen tüm bireylerin ve hatta kendini kötü hisseden herkesin daha iyi olmak için bir motivasyon kaynağına, pozitif yöne doğru bir başlangıç noktasına ihtiyacı vardır. Benim gözümde rehabilitasyon ekibinin önemli bir parçası olan fizyoterapistlerin motivasyon sağlayıcı “canlandırıcı” etkisi büyüktür. Bir fizyoterapist bu etkiyi fizyoterapi ve rehabilitasyonun kor elemanı olan hareket ile yapar. Hangi yüzyılda yaşarsak yaşayalım, hareket insan için vazgeçilmez bir kavramdır. Hareketsizlik nedeniyle oluşan kalp damar hastalıkları, metabolik hastalıklar, obezite, psikososyal bozukluklar gibi birçok problem Dünya ölüm riski ve/veya sağlığı tehdit eden problem sıralamalarında en üst seviyede yer almaktadır. Tüm bu hastalıkların önlenmesinde, engellilik durumunda hareketin geliştirilmesinde, hareketi yeniden kazanmada, hareket kalitesinin geliştirilmesinde, hareket performansının artırılmasında kilit kişi fizyoterapisttir. Bu doğrultuda meslektaşlarımız hareketi var etmek için her alanda çalışabilmektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü “hareket” paradigmasını öğrencilere en iyi şekilde kazandırmayı hedeflemiştir. Uluslararası iş birliklerini hedefleyen, çağdaş, yenilikçi ve vizyon sahibi olan bölümümüz Türkiye’de hareket analizini en iyi yapan bölüm olmaya adaydır. Bölümümüz öncülüğünde kurulan Hareket Analiz Merkezi interdisipliner yapısı ile öğrencilerine proje yapma, hareketi tüm yönleriyle öğrenme, bilime yön verme konusunda katkı sağlayacaktır. Üniversitemizin her fakültesi ile iş birliği içinde olan bölümümüz, öğrencilerin farklı disiplinleri bir araya getirerek projeler üretmesine destek vermektedir. Ayrıca İstanbul’un köklü hastanelerinde ve kurumlarında staj imkanları sunarak öğrencilerin mezun olmadan hasta deneyimi yaşamasına olanak sağlamaktadır. Her zaman değişen koşullar ve ihtiyaçlara göre kendini yenileyen, geliştiren bölümümüzün en temel hedefi her yerde kabul gören ve hatta aranan meslektaşlarını mezun etmektir.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü bitiren öğrencilerimiz birçok farklı alanda uzmanlaşabilir. Çocuk hastalıkları, sporcu sağlığı, solunum fizyoterapisi, nörolojik hastalıklar, ortopedik problemler, el rehabilitasyonu, romatizmal hastalıklar, yaşlı birey (geriatri) rehabilitasyonu, ortez-protez, teknoloji geliştirme, kanser gibi daha burada saymadığımız sağlığı ilgilendiren her alanda fizyoterapistlere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüz teknoloji çağı olduğundan hareketi teknoloji ile harmanlayan, yeni teknolojiler geliştirebilen, fizyoterapi yöntemlerini her alanda en iyi uygulayan, çağdaş, bilim yolundan şaşmayan ama en önemlisi esnek düşünebilen, mesleğini seven öğrencileri özenerek yetiştiriyoruz. 

Bu 4 senelik serüven sonrası ailemizin bir parçası olan mezunlarımızın hayat yolculuğuna eşlik edebilmek en büyük temennimiz…

Hareket yaşamınızdan eksik olmasın, sağlıkla kalın.

Prof. Dr. Burcu Semin AKEL
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı


Son Güncelleme Tarihi: Sa, 07/14/2020 - 15:35